Maskarada (Mascarade)

Maskarada (Mascarade)!!

Jest to nowa gra twórcy kultowej Cytadeli-Bruno Faidutti. Maskarada oparta jest na zasadzie blefu i dedukcji bazującą na różnych rolach postaci. Gra przeznaczona jest od 2-13 graczy. Na razie przetestowaliśmy wariant 2 osobowy i jesteśmy oczarowani...

Celem gry jest zdobycie 13 monet poprzez sprytne wykorzystanie specjalnych zasad poszczególnych postaci.
Podczas rozgrywki bohaterowie tego swoistego teatrum są zakryci dla oczu wszystkich graczy. Można wykonać jedną z trzech akcji: wymiana kart (zakrytych!) między graczami, podglądanie ich, albo próba podszycia się pod jakąś postać, co pozwoli nam wykonać jej specjalną zdolność.
Ważne, aby być ostrożnym, gdyż ogłosiwszy się Szpiegiem (nie koniecznie nim będąc) inny gracz ( lub kilku innych graczy), także może samozwańczo powiedzieć "to ja jestem Szpiegiem!".
Kiedy taka sytuacja nastąpi wszyscy biorący w nim udział gracze muszą odsłonić swoje karty i tylko ten, który rzeczywiście jest szpiegiem (o ile jest taki!) otrzymuje jego przywileje, reszta musi ponieść karę ( wpłata monety do sądu)


W grze występuje 12 różnych postaci: złodziej kradnący monety sąsiadom, wiedźma zamieniająca posiadane bogactwa z innym graczem, król i królowa podbierający monety, inkwizytor szukający osób podszywających się pod inne, głupiec zamieniający się rolami z innym graczem, biskup pobierający monety od najbogatszej postaci czy szpieg podglądający swoją i cudzą tożsamość.
Rozgrywkę wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 13 monet, albo najbogatszy z graczy, jeśli którykolwiek z grających zbankrutuje.

Gra obfituje w rozmaite zwroty akcji, sytuację trzeba śledzić na bieżąco obserwując kto jest kim. Gdy wszyscy "założą maski" rozpocznie się gra pozorów, w której wygra najprzebieglejszy z uczestników!! Na uwagę zasługują wyśmienite i wyjątkowe grafiki kart postaci ( w stylu weneckich zabaw i karnawału!) Nie ukrywam był to główny powód zakupu gry!Zawartość pudełka:
    13 kart postaci
    1 pusta karta postaci
    1 plansza Sądu
    złote monety (na sumę 196)
    5 kart z pomocą zasad
    14 znaczników postaci, włączając jeden pusty
    Zasady w języku polskim

BONUSOWO dostaliśmy także limitowaną kartę Uzurpatora. Ten jegomość (albo osoba podszywająca się pod Uzurpatora) który wskazuje innego gracza i zgaduje, jaką kartę postaci on posiada. Wskazany gracz ujawnia swoją kartę i jeśli stwierdzenie okazało się trafne, Uzurpator wykorzystuje umiejętność tej postaci.

PLUSY:
- Piękne grafiki
- Proste zasady
- Możliwość gry dla 2-13 graczy (jedynie Forever Alone odpada:))
- Polska edycja
- Szybki czas rozgrywki

Minusy:
hmmmm. może także- szybki czas rozgrywki??

9/10

Comments