XII-wieczni Polscy Topornicy / XII c. Polish Axemen

Pozdrowienia!
Powoli powiększa się moja Zbrojna drużyna księcia Racibora. Tym razem czterech Toporników, wyraźnie opłacanych przez samego księcia- mają podobne uzbrojenie ( o dużych wpływach niemieckich), przeważają tarcze migdałowate, posiadają również miecze w stylu normańskim.
A dlaczego? Któż naszym sąsiadem od wieków jest? Kto wojował, ale i handlował ze Słowianami?
Starałem się także oddać polski charakter barw oraz malowania tarcz- podczas kolejnych zbrojnych, nad którymi pracuję, powinno to być widać bardziej:)

Greetings!
Slowly growing my Prince Racibor's Armed team. This time four axemenpaid by the prince- have similar equipment (large influence of Germany), almond-shaped shields prevail, also have swords in Norman style.
And why? Who is our neighbor has for centuries been? Who is at war, but also traded with the Slavs?

I have also tried to give the Polish character of shields colours.- I'm working on next knights, this should be seen more :)


Comments

 1. Wow, te tarcze to bombowe są. Żądam kategorycznie tutoriala!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki:) Nic to niezwykłego, ale trochę jeszcze mam drużynników to uczynię przy okazji jakiś tutorialik:)

   Delete
 2. Amazing shields and paint job Michal, they look wonderful!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank You Phil! I hope that I 'll did battle raports like yours in future!

   Delete
  2. ...it' s a bit long to create!

   Delete
 3. Piękne, realizm powala! Tylko jedna uwaga/pytanie - nie znam żadnych wiarygodnych źródeł potwierdzających stosowanie metalowych okuć krawędzi tarcz w XII wiecznej Polsce, wiem raczej o obijaniu skórą. Bardziej mnie interesują nieco późniejsze czasy (XV wiek), więc mogę po prostu mieć dziury w wiedzy. Czy wzorowałeś się w tej kwestii na czymś konkretnym?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Witam i dzięki za komentarz!
   Co do metalowych okuć to bardziej wzorowałem się na uzbrojeniu niemieckim które przenikało na nasze ziemie, czy to podczas wojen czy na drodze handlu. Faktycznie mogło nie być za dużo tego rodzaju tarcz- dlatego w ramach kontrastu chcę zrobić lepiej( na modłę zachodnią)uzbrojoną drużynę książęcą a pospólstwo polskie i pomorskie pozwoli sobie na włócznie i obijane skórą tarcze:)

   Delete
  2. Rzecz w tym, że nie znam w ogóle przykładów na stosowanie czegoś takiego także w Niemczech, czy w ogóle w Europie... Ponoć niektórzy historycy uzbrojenia dopuszczają taką możliwość, tyle, że nie wiem nic o poparciu takich tez dowodami.
   Ale jeśli chodzi o kontrast z biedniejszą piechotą, na pewno jest to dobra metoda jego podkreślenia. Jeszcze raz kudos za malowanie:)

   Delete
  3. Ulala! to aż tak błędnie by było powielane na rysunkach no i w figurkach? Są jakieś zdjęcia normańskiego uzbrojenia i występują takowe okucia niezmiernie często:)

   Delete
  4. Ech. No i wyszło, że się czepiłem. Niestety, powielanie błędów jest bardzo częste. Mit metalowych tarcz pod Grunwaldem, na przykład ("zasłużył" się tu film "Krzyżacy"). Albo pięcio- i więcejkilowe miecze jednoręczne. Przykładów jest wiele.
   Nie znam znalezisk potwierdzających stosowanie metalowych obić tarcz w tym, okresie - były, zdaje się, w Rzymie, były dużo późniejsze okute puklerze. Stąd pytanie, czy wzorowałeś się na konkretnym zabytku, bo jeśli tak, to sprawa jest jasna i wszyscy mamy alibi na malowanie rantów tarcz na metalowo:)

   Delete
  5. A żonkile ? :) żądam ich wyrwania bo w Polsce (tej średniowiecznej) nie występowały ! ;) hehehe Podstawki super !

   Delete
  6. haha! To staropolski mlecz:) lub inny nie wystukujący już kwiat zadeptany przez Germańca:)

   Delete
 4. Aż chciałoby się zagrać. Świetne malowanie takie mroczne, podobnie do czasu kiedy występowali tacy wojowie.

  ReplyDelete
 5. Świetne malowanie Michał. Gratulacje. Figurki bardzo mi się podobają. Twarze, hełmy i tarcze po prostu miodzio :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki:) Choć muszę zainwestować w lepsze oświetlenia i aparat:)

   Delete
 6. Więcej takich prac z windami :). Zdjęcia dobrej jakości i widać na nich świetne malowanie.

  Pozdrawiam
  Sławek.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki za komentarz:) Będzie więcej słowiańskiego gniewu! :)

   Delete
 7. Bardzo podobają mi się tarcze :). Te przytłumione kolorki i zadrapania wyglądają bardzo realistycznie. Może malutki toturial ? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki wielkie:), Skończe Vikingowych Bondi a dalej powiększam siły XII wojów i wtedy postaram się zrobić mały tarczowy turtorial.

   Delete

Post a Comment