Hello everyone!
I'm starting April and I invite you to the edge of ancient Germania in the 1st century BC. The hero of the entry will be a barbarian and one of Rome's opponents - Ariovistus. Opponent and friend of the Romans, Celts of other Germanic tribes. Such was the complicated and ambiguous time of his life.
The model comes from Warlord Games.
Ariovistus was the German leader of the 54th death. Specified in sources as rex Germanorum (Lati. king of the Germans). Probably led the union of the Sweb tribes.
About 71 p.n.e. The Ariowist crossed the Rhine summoned by the Celtic Sequani to help Edu against him defeated at 61 BC, settling in Gaul and occupying part of the country of the Seine. He defeated the rebels of the Edu and the Sequani in the battle of Magetobriga (celt, the big fortress).
The Romans ordered the German king to withdraw from the Edu country, and the Ariovistus did, asking him to be recognized as a friend of Rome. In 59 p.n.e. At the request of Caesar recognized by the Senate of Rome as rex et amicus (king and friend of the Roman people).
The Ariovistus Alliance was strengthened by warriors from the Horns, Germanic Haruds, Markomans and Triboks.
In 58 p.n.e. However, Julius Caesar decided to confront the Ariovistus, who was defeated in the battle near Mulhouse, and then escaped to the Rhine. About the fate of the Ariovistus there are no writings and hearing about him disappear ...
About Swebs.
Many Germanic peoples were identified as Sweats, according to Tacitus, they inhabited the majority of Germania and were separate in separate names according to special names. The tribes of Sweb's compound inhabited the area located on the middle of the Elbe (Swebii).
In 60 BC, p.n.e. They crossed the Rhine and under the leadership of the Ariovista they entered Gaul, where at 58 p.n. They were defeated by Caesar. Having emigrated to the Czech Republic, they were incorporated into Marboda State (1st century). Between the 1st and the 4th century n.e. They were a threat to Rome over the central Danube, often breaking the boundaries of the empire.
During the migration of peoples in 405-406 n.e. The Sweeds were forced to leave the Pannonian Lowlands by the Huns.
New Year's Eve 406 crossed the frozen Rhine near Mainz with the Vandals and Alanas. With them, they wasted Gaia for three years to enter Spain in 409.Settlements in the northwestern part of the Iberian peninsula, forming the Kingdom of Sweep in present-day Galicia.
They were baptized in 466 in the arian rite, and in 550 in the Catholic. They were conquered by the Visigoths in 585.
Witam serdecznie!
Zaczynam kwiecień i zapraszam na bezdroża Germanii w I wieku p.n.e. Bohaterem wpisu będzie barbarzyńca i jeden z przeciwników Rzymu - Ariowist. Przeciwnik i przyjaciel Rzymian, Celtów innych plemion germańskich. Taki o to był skomplikowany i niejednoznaczny czas jego życia.
Model pochodzi od Warlord Games.
Ariowist był wodzem germańskim zmarłym w 54 p.n.e. Określany jest w źródłach jako rex Germanorum (łac. król Germanów). Prawdopodobnie przewodził związkowi plemion Swebów.
Około 71 p.n.e. Ariowist przekroczył Ren wezwany przez celtyckich Sekwanów do pomocy przeciwko Eduom, których pokonał w 61 p.n.e., osiedlając się następnie w Galii i okupując część kraju Sekwanów. Pokonał buntujących się Eduów i Sekwanów w bitwie pod Magetobrigą (celt. duża twierdza).
Rzymianie nakazali królowi Germanów wycofanie się z kraju Eduów, co też Ariowist uczynił, prosząc, aby go uznano za przyjaciela Rzymu. W 59 p.n.e. na wniosek Cezara uznany przez Senat Rzymu za rex et amicus (króla i przyjaciela ludu rzymskiego).
Związek Ariowista został wzmocniony wojownikami z plemion germańskich Harudów, Markomanów i Triboków. W 58 p.n.e. Juliusz Cezar zdecydował się jednak na konfrontację z Ariowistem, który został pokonany w bitwie koło dzisiejszej Miluzy, a następnie uszedł za Ren. O dalszych losach Ariowista nie ma przekazów pisanych i słuch o nim zaginął...
O Swebach.
Swebami określano wiele ludów germańskich, wg Tacyta zamieszkiwali oni większą część Germanii i są prócz tego na odrębne szczepy według specjalnych nazw podzieleni. Plemiona związku Swebów zamieszkiwały tereny położone nad środkową Łabą (w Swebii). W 60 roku p.n.e. przekroczyli Ren i pod wodzą Ariowista weszli do Galii, gdzie w 58 p.n.e. zostali pokonani przez Cezara. Wywędrowawszy do Czech włączeni zostali do państwa Marboda (I w.). Między I a IV wiekiem n.e. stanowili zagrożenie dla Rzymu nad środkowym Dunajem, niejednokrotnie przełamując granice cesarstwa. W czasie wędrówki ludów w latach 405-406 n.e. Swebowie zostali zmuszeni do opuszczenia Niziny Panońskiej przez Hunów. W noc sylwestrową 406 roku przekroczyli zamarznięty Ren w pobliżu Moguncji razem z Wandalami i Alanami. Wraz z nimi pustoszyli przez trzy lata Galię, by w 409 roku wkroczyć do Hiszpanii.
Osiedli w północno–zachodniej części półwyspu iberyjskiego tworząc Królestwo Swebów na obszarze dzisiejszej Galicji. Przyjęli chrzest w 466 roku w obrządku ariańskim, a w roku 550 w katolickim. Zostali podbici przez Wizygotów w 585.
Cheers! // Na zdrowie!
Quoting or copying the following text and photos remember the author // Cytując lub kopiując powyższy tekst i zdjęcia pamiętaj o jego autorze
Świetna figurka, malowanie bardzo fajne. I na zdrowie kolego :)
ReplyDeleteDziękuję uprzejmie panie Marcinie!
DeleteFearsome warrior! Great work, Michal!
ReplyDeleteThank You so much Jonathan.
Deletegreetings!
ReplyDeleteAs always a good job Michal
Muchas gracias :)
DeleteFantastic work mate!
ReplyDeleteCheers !
Thank You very much Mario!
Deletecheers!
Pamiętam jak dziś, że szukaliśmy tego Kufla dla Ciebie w Gdańsku. Tyle wspomnień! Ach!
ReplyDeleteGrzechem było by nie wziąć wtedy!
DeleteTrzeba teraz czegoś dla Galów poszukać :)
DeleteMagiczny kociołek :)
DeleteKlimatyczny i świetnie pomalowany model!
ReplyDeleteDziękuję bardzo :)
DeleteGreat work, Michal! Будь здоров!
ReplyDeleteСпасибо! Ура!
DeletePasy na spodniach to mistrzostwo! Ale kufel jeszcze fajniejszy, uwielbiam takie rzemiosło użytkowe :) Na zdrowie!
ReplyDeleteDziękuję bardzo! Na zdrowie Panie kolego!
DeleteBym nie zauważył, gdyby gervaz nie wspomniał, a byłoby szkoda bo cieniowanie portek wyborne. Poza tym, mam wrażenie, że ludek jest doskonałym reprezentantem Twojej typowej palety barw :D (albo po prostu jest z tych ludków, które malowałeś, kiedy zacząłem regularnie śledzić dwarfcrypt.)
DeleteHa,ha! Nie no, od czasu do czasu dokupię jakiś nowy kolor/ odcień :) Ale jako że to Germanin, użyłem dosyć stonowanych odcieni :)
DeleteNa zdrowie i pohybel Cezarowi :-) malowanko bardzo ładne :-)
ReplyDeleteDziękować! Zawołałbym: Niech żyje wielka Germania!, ale 70 lat już był taki co krzyczał i robił brzydkie rzeczy :)
DeleteWonderful work yet again Michal! Keep 'em coming I say.
ReplyDeleteThank You very much!
Deleteregards :)
He is fantastic Michal. Great work!
ReplyDeleteThank You very much Rodger!
DeleteI'm glad You like it :)
cheers!
Świetnie zrobione, a kufel zacny ;-))
ReplyDeleteDziękuję uprzejmie :) To akurat znaleziony mały skarb na jednym z Jarmarków Dominikańskich w Gdańsku :)
DeleteBezalkoholowo wznoszę toast melisą, szkoda że nie w takim fajnym kuflu ;) Na zdrowie! A model jak zwykle pięknie pomalowany, 100% klimatu.
ReplyDeleteOh, meliska wapniała rzecz :) W ogóle około herbaciane specyfiki wolę bardziej od % :)
DeleteDziękuję uprzejmie za odwiedziny i komentarz :) Cieszę się, że chaos maruder się podoba :)
Wow, this one looks impressive! Cheers! :D
ReplyDeleteThanks a lot mate, like always :)
DeleteTop quality drinking vessel. Cheers!
ReplyDeleteIndeed :) Thanks for a visit and comment. Cheers!
DeleteFigurka świetna, no i ten kufelek! Oh yeah!
ReplyDeleteDziękuję bardzo :) Kufelek klimatyczny :))
DeleteThe miniature looks great (as always), and a fantastic write up to go with it. Excellent stuff, I have really been enjoying your look into the historical personalities these miniatures represent.
ReplyDeleteThank You so much :) I'm glad You like it :)
DeleteGreetings
He looks ready to take someones head as a trophy! Nicely done Michal
ReplyDeleteThank You very much Russ, like always!
Deleteregards :)
Ciekawa figurka
ReplyDeleteDziękuję;)
DeleteFantastic work again Michal!
ReplyDeleteThank You very much my friend!
DeleteMisterna robota :)
ReplyDeleteOj tak, trzeba dużo cierpliwości mieć :)
DeletePozdrawiam
Ciekawe czasy , mało znane a ekscytujące. Swoją drogą operowanie toporem z ostrzem większym od swojej głowy wymagało sporo kunsztu :) pozdrawiam
ReplyDeletebm
.............................................
https://bigmarkk.wordpress.com/
Oj tak, szczera prawda. Germanie byli chyba jednak dość krzepcy, o czym wspominał Tacyt. Nie było rzadkością. kiedy Rzymianin czuł się jak dziecko w obecności rosłego i silnego Germanina.
DeleteFantastic painting Michal. Your productivity and quality constantly amaze me. :)
ReplyDeleteThank You very very much :)
DeleteExcellent job, he looks so strong...and cheers!
ReplyDeleteThanks a lot Phil for all support!
DeleteCheers!
Dzięki za podróż w czasie :) Czytam o Ariowiście i od razu przypominają mi się lata spędzone na archeologii (zdawałem nawet egzamin z tej historii kontaktów Rzymian z barbarzyńcami ;)
ReplyDeleteOooo to ci historia! To muszę chyba czasem poprosić cię o doprecyzowanie jakiegoś wpisu :)
DeleteKurcze, to było lata temu :) Chociaż bitwa w lesie Teutoburskim do dziś telepie mi się w głowie ;)
DeleteOh, obok zmagań Wercyngetoryksa, to mój ulubiony konflikt. Kiedyś popełniłem krótki tekst o bitwie w lesie Teutoburskim, ale chcę wrócić do tego, stąd Germanów maluję.
DeleteOutstanding start to the month.
ReplyDeleteThank You very much for a kind words sir!
DeleteW sumie to mało wiem o ludach germańskich, trzeba będzie koniecznie dokształcić się w tym temacie. :)
ReplyDeletePodziw za cierpliwość do szczegółów. :)
Bookendorfina
Staram się jakaś beletrystykę polecić, ale ostatnio więcej Wikingowych klimatów. Ale i różne "Rzymskie" tytuły też się znajdą :)
DeleteZastanawiam się, czy sięgać po "Wikingów" Bena Hubbarda, mam ją na oku, ale szukam potwierdzenia, że warto się z nią zapoznać. :)
DeleteNiestety nie czytałem jeszcze, więc nie wypowiem się :)
DeleteBeautifully subdued choice of colours.
ReplyDeleteThank You so much foe visit and comment!
DeleteReally great model and excelent painting! :D
ReplyDeleteThanks a lot!
Deletegreetings
Fajny wocu!
ReplyDeleteSuper model i malowanie!
Fajny i wyrośnięty:) Istny Germanin :)
DeletePodziękował panie Piotrze!
Very nice painting job - well done. He looks truly fearsome!
ReplyDeleteThank You very, very much!
DeleteKawał byka - do Frostgrave jak znalazł :) Super malowanie.
ReplyDeleteDziękuję. Około frostgrave 'owe klimaty pojawią się za parę dni :)
DeleteZacząłem czytać twój post najpierw po angielsku, by później zauważyć na dolę wersję przetłumaczoną, ale nie narzekam, trochę praktyki zawsze się przyda. Super wpis, można dowiedzieć się czegoś więcej o historii tamtego okresu, która nie jest aż tak poruszana na zajęciach.
ReplyDeleteDziękuję bardzo ;)
DeleteTak wpierw mam po angielski wpisu i chwile niżej w rodzimej mowie ;)
Dziękuję za komentarz i odwiedziny:)
Excellent fearsome warrior! Have a nice month!!
ReplyDeleteThe beer jar is perfect! The cap is to keep out the bugs!! :)..
Ha ha! Thank you very much!
DeleteWonderful mini and great paintjob on him.
ReplyDeleteThank You very, very much :)
DeleteJestem pod naprawdę ogromnym wrażeniem dokładności:) Świetna pasja, chociaż mi pewnie nie starczyłoby cierpliwości:)
ReplyDeleteCieszę się, że trafiłam na Twojego bloga, bo dowiedziałam się czegoś, czego pewnie nie dowiedziałabym się z innego źródła:) Pozdrawiam!
Uprzejmie dziękuję za odwiedziny :)
DeletePasja faktycznie wymaga odrobiny cierpliwości i nie trzęsącej się ręki :)
Well done, and you beat to that mini Michal. Mine is still sitting on my desk, not even primed yet.
ReplyDeleteThank You very much! :)I will be waiting for your Ariovistus :)
DeleteŚwietne prace i ciekawy blog, podziwiam za cierpliwość. Fantastyczna pasja :)
ReplyDeleteBaaaardzo dziękuję :)
DeletePozdrawiam
jestem pod wrażeniem :)
ReplyDeleteDziękuję bardzo :)
DeleteRobi wrażenie nie powiem! Cheers! :)
ReplyDeleteUprzejmie dziękuję :)
DeleteAs a history buff any piece of historical trivia is most welcome so thanks for sharing. And accompanied by your well painted minis ... it's a win-win for everyone! :)
ReplyDeleteThank You very much for a kind words!
Deletebest regards