Comic book / Komiks: LOKI (Rob Rodi, Esad Ribic)


Hello all visitors!

According to a series of reviews of the comic book series launched in March, I invite you to the April graphic novel with the shapely LOKI
title .

The Loki is a giant of Nordic mythology, counted among the gods. It is a symbol of fire and deception. His father was the giant Farbaut, and mother Laufey. According to the Nordic tradition, it links him with the blood brotherhood of Odin, whose origin is not known. However, their oath is so strong that the All-Father and the first among the Aeses can not condemn God to death. And the reasons would have no measure. Actually, each of the stories about the Asgard Gods has a "Loki element", which is a lie, a fig, or a mischief, which is responsible for the course of events.

It is true that it is impossible to change the fate of the Norns-woven (Nordic witches, bourgeoisie) and the fiery giant's purpose is to participate in Ragnarok ...


So much the original mythology of the peoples of the north. In Marvel's comic book, Loki remains Loki, but here he is the adopted son of Odin and the brother of Thor Thunderbolt (attempting to explain Odin's reaction to Loki's behavior, how he would condemn his son to death!).
It does not change the fact that it is one of the most interesting characters, whether it is known from films, Marvel's commissions or mythology cards, and it's no surprise that he deserves his own comic book.


The story begins at the moment when Loki takes over power in Asgard (headquarters of the Nordic Gods), with a disgracefully defenseless "big" Thore at his feet. We have no clearly defined way in which God's lie won the throne. The fact is that he's here now and finally he can take revenge and humiliate all those who mocked him in the past.
And like every stick has two ends, also every story is seen on two sides - good fun and exaggeration over others and depiction of humiliation and willingness to accept.

Robert Rodi, the creator of the script, outlines the multidimensional and complexity of Loki's character. This is an excellent study of the character and inner conflict. The brother of great Thor wants his death and the final triumph. But are you sure?


"Maybe now that we have been pushed to the limits of the final conflict, we can see each other more clearly ..."

It is impossible not to mention the second author and the creator of the drawings. Esad Ribic, a Croatian artist created unforgettable graphics. Nothing here is as you would expect. Loki himself is not a beautiful, fallen God of Lies, and a more ungainly clown and trefnis.
I fell in love with this style of drawing and I am so much for.
I sincerely recommend this album to all Marvel lovers, Nordic Mythology but also a good story about original graphics.

Witam serdecznie wszystkich odwiedzających!

Zgodnie z zapoczątkowanym w marcu cyklem recenzji różnych ciekawych albumów komiksowych, zapraszam na kwietniową powieść graficzną o zgrabnym tytule LOKI.
Tytułowy Loki to olbrzym z mitologii nordyckiej, zaliczony w poczet bogów. Jest symbolem ognia i oszustwa. Jego ojcem był olbrzym Farbaut, a matką Laufey. Według tradycji nordyckiej łączy go z Odynem braterstwo krwi, którego początek nie jest znany. Jednakże ich przysięga jest tak silna, iż Wszech-ojciec i pierwszy wśród Asów nie może skazać Boga kłamstwa na śmierć. A powodów miałby co nie miara. Właściwie każda z opowieści o Bogach Asgardu posiada "pierwiastek Lokiego", czyli jakieś kłamstwo, figiel lub psotę, rzutującą na przebieg wydarzeń.
Prawdą jest chyba to, że nie da się zmienić losu utkanego przez Norny (nordyckie wiedźmy, wieszczki) i przeznaczeniem ognistego olbrzyma jest udział w Ragnaroku...

Tyle oryginalnej mitologii ludów północy. W wersji komiksowej Marvela, Loki pozostaje Lokim, jednakże tu jest przybranym synem Odyna i bratem Thora Gromowładnego (próba wytłumaczenia braku reakcji Odyna na zachowanie Lokiego? Jakże by miał skazać na śmierć własnego syna!).
Nie zmienia to faktu, że jest to jedna z najciekawszych postaci, czy to znanej z filmów, komisków Marvela, czy z kart mitologii, i nie dziwi że zasłużył na własny album komiksowy.

Historia zaczyna się w momencie przejęcia przez Lokiego władzy w Asgardzie (siedzibie Bogów Nordyckich), z pohańbionym bezbronnym "wielkim" Thorem u stóp. Nie mamy jasno nakreślonego sposobu w jaki Bóg kłamstwa zdobył tron. Faktem jest, że to teraz on tu rządzi i nareszcie może zemścić się i poniżyć wszystkich tych, którzy drwili z niego w przeszłości.
I tak jak każdy kij ma dwa końce, także i każda historia widziana jest z dwóch stron - dobrej zabawy i wywyższania się nad innymi oraz obraz poniżenia i chęci akceptacji.
Robert Rodi, twórca scenariusza, nakreśla nam wielowymiarowość oraz złożoność postaci Lokiego.
Jest to doskonałe studium postaci i wewnętrznego konfliktu. Brat wspaniałego Thora pragnie jego śmierci i ostatecznego triumfu. Ale czy na pewno?

"Może teraz, gdy zostaliśmy popchnięci do granic ostatecznego konfliktu, możemy ujrzeć się nawzajem wyraźniej..."

Nie sposób jest nie wspomnieć o drugim autorze i twórcy rysunków. Esad Ribic, chorwacki artysta stworzył niezapomniane grafiki. Nic tu nie jest tak, jak byście się spodziewali. Sam Loki nie jest pięknym, upadłym Bogiem Kłamstwa, a bardziej nieurodziwym błaznem i trefnisiem.
Ja zakochałem się w takim stylu rysowniczym i jestem jak najbardziej za.
Szczerze polecam ten album wszystkim miłośnikom Marvela, Mitologii Nordyckiej ale i dobrej historii o niebanalnych grafikach.In the west, originally LOKI was released in 4 parts.
Na zachodzie, oryginalnie, LOKI wydany był w 4 częściach.


Quoting or copying the following text and photos remember the author // Cytując lub kopiując powyższy tekst i zdjęcia pamiętaj o jego autorze 

*** FB FAN PAGE *** INSTAGRAM *** TWITTER ***

Comments

 1. Replies
  1. indeed sir!
   Thank You for a visit and comment, like always :)

   Delete
 2. No i Floki, moja ulubiona postać z Wikingów, wprost przepadał za tym niebiańskim ancymonem.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No ba. Myślę, że jego zachowanie i imię nie bez znaczenia nawiązuje do Lokiego :)

   Delete
 3. Chyba wolę "normalnie" wyglądającego Lokiego.

  ReplyDelete
 4. I do like a good comic about villains. Very nice review mate.

  ReplyDelete
 5. Oh, I read that one, I loved the art, truly impressive :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. I agree! :) Thank You for a visit and comment my friend :)

   Delete
 6. Ogień i oszustwo, niezła kombinacja cech. :)
  A grafika faktycznie przekonująca. :)
  Bookendorfina

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nawet wybuchowa :)) Dziękuję bardzo Izabelo :)

   Delete
 7. Dzięki za recenzję i polecenie komiksu. Choć lubię komiksy, to ostatnio na 'czytanie albumów' brakuje mi absolutnie czasu, a tak przynajmniej przypomniałeś mi, że w warsztacie mam schowane jeszcze zaległe album Thorgala.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Niestety czas nam nie sprzyja :) Doba mogłaby być ciut dłuższa :)

   Delete
 8. Ciekawa pozycja komiksowa od Marvela.
  Kreska rysownika tez niczego sobie. Podoba mi się.

  ReplyDelete
  Replies
  1. oj bardzo ciekawa, klimatyczna pozycja o niebanalnym zakończeniu :)
   Pozdrawiam

   Delete
 9. nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee -> teraz mnei zmaordujesz za te dlugie nie? ale wyorbaz sobie jak klekam na kolana wznosze rece do gory i krzycze: nie. Dlaczgeo? Nieznosze czegokolwie kco jest popularne i wszedzie widoczne w internecie a niejaki LOKI jest wszedzie i mnie tylko irytuje :P daltego tez jestem na nie. za 10 lat zmienei zdanie wpadne tu ponownie i bede radosna jak skowronek :D a jak jzu mam byc wybredna to ten loki 100000000% lepszy do filmowego ktory wrecz jest tak beznadziejny ze ciesze sie ze go na oczy nie zoabcze :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ha! Wiem co masz na myśli:)) Za czas jakiś pojawią się inni bohaterowie :)

   Delete
 10. Z tego wpisu najbardziej podobały mi się grafiki w komiksie. Ale i tak z komiksów w nordyckich klimatach polecam dzieła Benedykta Szneidera.

  ReplyDelete
  Replies
  1. To miło, że cokolwiek :) A wymienionego Pana grafiki nie trafiają do mnie w ogóle :)

   Delete
 11. Loki jest zajebisty, ale mam przed oczami Marvelovską wersję z Avangersów. Trzeba przyznać, że chłopak potrafi kombinować w życiu. 😜

  ReplyDelete
  Replies
  1. O tak, genialna rola w Avengers. Także lubię bardzo :)
   Dziękuję za komentarz :)

   Delete
 12. Nie przepadam za Marvelem i ichnią wersją Asgardu, ale grafa w tym przypadku bardzo kusi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Też mam wiele zastrzeżeń do ich wersji, ale da radę poczytać akurat tą historię :)

   Delete
 13. I was never a fan of Loki until I saw Tom Hiddleston's portrayal of him in Avengers. Thanks for sharing! :)

  ReplyDelete
 14. Aż wstyd się przyznać, ale nigdy nie miałam w rękach tej serii komiksowej. Chętnie nadrobię zaległości w tym temacie. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję:) Zawsze to coś choć trochę związanego z mitologią ludów północy, twoich ukochanych :)

   Delete
 15. Sama historia zaprezentowana w komiksie wydaje się być ciekawa. Natomiast mnie jakoś średnio pasuje jego grafika.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak, kreska dość specyficzna i nie każdemu musi się podobać :)
   Dziękuję za wizytę :)

   Delete

Post a Comment