[EN/PL] A few words about medieval demonology / Słów kilka o średniowiecznej demonologii (Grabblecast Summoning Circle)

Hello everyone!

Using the moment of free time a new entry faster today than it was planned. I invite you today to enter to medieval demonology, or knowledge about summoning demons, but not only.
The main inspiration for today's entry is the element of the terrain received from GRABBLECAST, with the sinister-sounding name "Summoning Circle"


       The element is made of high quality resin and in addition to the stone circle with mysterious characters engraved, there are candles and a book. We can successfully use this Circle in fantasy and SF games as a climate element of the terrain. Only the imagination limits you!
Below are some pictorial photos of the terrain with painted models (including the new painted Poxwalker!).
And now...

Medieval practitioners believed they could accomplish three things with demonology: will manipulation, illusions, and knowledge:

 • Will manipulation affects the mind and will of another person, animal, or spirit. Demons are summoned to cause various afflictions on others, "to drive them mad, to inflame them to love or hatred, to gain their favor, or to constrain them to do or not do some deed.
 • Illusions involve reanimation of the dead or conjuring food, entertainment, or a mode of transportation.
 • Knowledge is allegedly discovered when demons provide information about various things. This might involve identifying criminals, finding items, or revealing future events.
       The act of performing medieval necromancy usually involved magic circles, conjurations, and sacrifices such as those shown in the Munich Manual of Demonic Magic:

 • Circles were usually traced on the ground, though cloth and parchment were sometimes used. Various objects, shapes, symbols, and letters may be drawn or placed within that represent a mixture of Christian and occult ideas. Circles were believed to empower and protect what was contained within, including protecting the necromancer from the conjured demons.
 • Conjuration is the method of communicating with the demons to have them enter the physical world. It usually employs the power of special words and stances to call out the demons and often incorporated the use of Christian prayers or biblical verses. These conjurations may be repeated in succession or repeated to different directions until the summoning is complete.
 • Sacrifice was the payment for summoning; though it may involve the flesh of a human being or animal, it could sometimes be as simple as offering a certain object. Instructions for obtaining these items were usually specific. The time, location, and method of gathering items for sacrifice could also play an important role in the ritual.
Munich Manual of Demonic Magic / Monachijski Podręcznik Demonicznej Magii


Witam wszystkich serdecznie!

Korzystając z chwili czasu wolnego dziś nowy wpis szybciej niż to było planowane. Zapraszam dziś do wstępu do średniowiecznej demonologii, czyli wiedzy o przyzywaniu demonów, ale nie tylko.
Główną inspiracja do dzisiejszego wpisu jest element terenu otrzymanego od GRABBLECAST, o złowrogo brzmiącej nazwie "Summoning Circle", czyli Krąg Przyzwania.

       Element wykonany jest z wysokiej jakości żywicy i oprócz kamiennego kręgu z wyrytymi tajemniczymi znakami znajdują się tu świece i księga. Z powodzeniem możemy wykorzystać ten Krąg w grach fantasy i SF jako klimatyczny element terenu. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!
Poniżej kilka zdjęć poglądowych terenu z pomalowanymi modelami (w tym nowy pomalowany Poxwalker!).
A teraz...

W średniowieczu, adepci mrocznych sztuk wierzyli, że dzięki demonologii mogą osiągnąć trzy rzeczy: manipulację, iluzję i wiedzę:

 • Manipulowanie wpływa na umysł i wolę innej osoby, zwierzęcia lub ducha. Demony były wzywane do doprowadzania osób trzecich do szaleństwa, rozpalania ich do miłości lub nienawiści, do zdobycia ich łaski lub do zmuszenia do zrobienia lub wykonania jakiegoś czynu.
 • Iluzje polegały na ożywianiu zmarłych.
 • Wiedza natomiast jest odkrywana, kiedy demony dostarczają informacji o różnych rzeczach. Może to np. obejmować ujawnienie przyszłych wydarzeń.

       Sztuka wykonywania aktu demonologii ( i nekromancji) w średniowieczu obejmowała zwykle magiczne kręgi, przyzwania oraz ofiary. Ukazano to doskonale w Monachijskim Podręczniku Demonicznej Magii.

 • Kręgi były zwykle kreślone na ziemi, chociaż czasami używano płótna i pergaminu. Różne obiekty, kształty, symbole oraz litery były narysowane lub umieszczone w tym, co stanowi mieszankę myśli chrześcijańskich i okultystycznych. Uważano, że kręgi wzmacniają i chronią to, co znajduje się w środku, w tym chronią maga przed zaklętymi demonami i umarłymi.
 • Przywołania jest metodą komunikowania się z demonami, aby mogły wejść do świata fizycznego. Zwykle wykorzystuje siłę specjalnych inkantacji i zaklęć do przywoływania demonów i często używało się chrześcijańskich modlitw lub biblijnych wersetów. Te zaklęcia mogły być powtarzane kolejno lub w różnych konfiguracjach, aż do zakończenia przywołania.
 • Ofiara była zaś zapłatą za przywołanie istoty. Mogła obejmować ciało człowieka lub zwierzęcia, a czasami mogło być tak proste, jak oferowanie określonego przedmiotu. Czas, miejsce oraz sposób zbierania przedmiotów do poświęcenia w rytuałach również mogły odgrywać ważną rolę (np. podczas Pełni Księżyca).


Quoting or copying the following text and photos remember the author // Cytując lub kopiując powyższy tekst i zdjęcia pamiętaj o jego autorze

Comments

 1. Portal/krąg wygląda bardzo ladnie, choc mi najbardziej podoba się Poxwalker nowo pomalowany.
  pozdr
  Tomasz

  ReplyDelete
 2. Interesting, Michal. BTW, which particular country was this associated with?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank You Dean. From medieval Germany.

   Delete
  2. Right, I caught the "Munich " manual after my comment. Lol

   Delete
 3. Śliczny ten krąg, a ty mistrzowsko go pomalowałeś.

  ReplyDelete
 4. Jak zwykle świetny wpis i pięknie pomalowane figurki. Jestem pod wrażeniem.

  ReplyDelete
 5. Great work and interesting post. Thanks to share

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much for a visit and comment Mark!

   Delete
 6. Wonderful! What a great piece.

  ReplyDelete
 7. Fajny ten krąg, bardzo klimatyczny ;)

  ReplyDelete
 8. tylko patrzeć jak się zaczną polowania na czarownice ;)

  ReplyDelete
 9. Świetne malowanko :) lubię Twoje podejście do malowania elementów terenu :)

  ReplyDelete
 10. Dla lubiących takie figurki to prawdziwa gratka.

  ReplyDelete
 11. Jeśli ten wpis nie jest propagowaniem okultyzmu, to nie wiem, co nim jest ;) Fajny teren, elegancko pomalowany.

  ReplyDelete
 12. That’s pretty cool! I love it!

  ReplyDelete
 13. oh! it looks so cool!
  Awesome :)

  ReplyDelete
 14. Magic grounded in history is among the best kind. Good info that is often overlooked or unknown these days, and great summoning circle!

  ReplyDelete
 15. Jak zawsze, świetna robota!

  ReplyDelete
 16. Piękne:) praca jak i zdjęcia :D

  ReplyDelete
 17. That's a really impressive scenery set. thanks for sharing your amzing job !

  ReplyDelete
 18. Śliczne! Sama chętnie bym takie pomalowała :)

  ReplyDelete
 19. Mistrzowskie malowanie, podoba mi się. :)

  ReplyDelete
 20. Nie lubię tematyki duchów, demonów😉 krąg robi wrażenie.

  ReplyDelete
 21. Duchy zawsze budzą pewne obawy... A tu jak zawsze świetna robota!

  ReplyDelete
 22. No no super wyszła całość :D

  ReplyDelete
 23. A simple but very effective piece of terrain, though I do think that the thick slotta base of the figure detracts from the piece when they are used together

  ReplyDelete
 24. Ale sie to wszystko wydaje skomplikowane :)

  ReplyDelete
 25. Czytałeś ten podręcznik? Bardzo interesują mnie takie obrzędy, wierzenia...Ostatni punkt skojarzył mi się z tarotem. Ciekawe, że pierwsza talia powstała dopiero w renesansie...

  ReplyDelete
  Replies
  1. O nie, jedynie opracowania na temat księgi. Ani ja w łacinie nie czytam, ani nie mam dostęp do takich zagranicznych muzealnych rarytasów:)

   Delete
 26. Tym razem o figurkach się nie wypowiem (wiadomo - rękodzieło na bardzo wysokim poziomie), ale napomknę nieco o przywoływaniu i kręgach. Swego czasu mocno interesowałam się demonologią i wypożyczałam wszelkie książki na ten temat w naszej akademickiej bibliotece. To właśnie tam po raz pierwszy spotkałam się z informacją, że kręgi na ziemi miały mocniejszą moc niż te rysowane na płótnie. Podobno wynikało to z tego, że przywołujący powinien stać na ziemi i stanowić centrum kręgu, a w przypadku malowideł na materiale było to utrudnione. W każdym razie sama tematyka demonologii jest bardzo intrygująca :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. O fantastycznie! I faktycznie tak mogło być. Temat intrygujący i przyznam się, że lekko hipnotyzujący. Ciekawe czy to wszystko naprawdę działa ;) Na szczęście nie próbowałem, po cóż nam potem egzorcyzmy - choć tego w blogosferze jeszcze nie było ;)

   Delete
 27. Uwielbiam historie o demonach... a figurki jak zawsze rewelacja!! Jak zawsze pełna podziwu jestem dla Twoich umiejętności.

  ReplyDelete
 28. Simple yet effective piece of terrain work!

  ReplyDelete
 29. Fajny przedmiocik, ale w tym wypadku ciekawszy był sam wpis. Kiedyś korciło mnie trochę zagłębić się trochę w temat wiary w magię. Jakoś nie pykło, ale dziś mogłem coś poczytać u ciebie. Cóż, każda epoka ma w sobie coś ciekawego, ale chyba nic nie może się równać pod tym względem ze średniowieczem :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Serdeczne dzięki za odwiedziny i komentarz! ;)

   Delete

Post a Comment